فرصت سرمایه گذرای هوشمندانه

سرمایه گذاری، فرایند تبدیل کردن سرمایه و پول ذخیره شده به درآمد اضافی در آینده است و آنچه که در سرمایه گذاری اهمیت دارد، نتیجه یا بازدهی است که از آن به دست می آید.
 

خرید صندوق

صندوق نوع تاریخ آغاز فعالیت دارایی کل صندوق (ریال) بازدهی
موج اهرمی 1402 29,207,168,084,267 39.7%
فیروزا درآمد ثابت (بدون کارمزد) 1396 66,693,030,559,290 30.2%
رایکا درآمد ثابت (بدون کارمزد) 1401 10,545,936,212,660 27.5%
سام درآمد ثابت (بدون کارمزد) 1401 8,269,337,135,781 27.7%
 
صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟
صندوق‌های سرمایه‌گذاری نهادهای مستقلی هستند که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند. سرمایه‌گذاران در این صندوق‌ها می‌توانند دارایی خود را قرار داده و با ریسک اندک بهینه‌ترین سود را از سرمایه‌گذاری خود دریافت کنند. در این صندوق‌ها می‌توانید یک سبد دارایی متنوع از اوراق بهادار و سهام داشته باشید. مزیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این است که متخصصان این حوزه به‌جای شما سرمایه‌گذاری در بازار بورس را بر عهده می‌گیرند و به‌این‌ترتیب به‌صورت غیرمستقیم می‌توانید در بازار بورس فعال باشید. این روش برای افرادی مناسب است که زمان یا تخصص کافی برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس را ندارند. به‌این‌ترتیب تصمیم می‌گیرند سرمایه خود را در اختیار نهادهای مالی قرار دهند که مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت کرده‌اند.
 
صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت
صندوق های درآمد ثابت (Fixed Income) نوعی از صندوق های مشترک هستند که با جمع آوري وجوه از سرمايه گذاران و اختصاص آن ها به خريد انواع اوراق بهادار از جمله در انواع اوراق بهادار که عبارت است از اوراق با درآمد ثابت، سپرده ها و گواهیهای سپرده بانکی و سهام و حق تقدم سهام پذیرفتهشده در بورس تهران و فرابورس ایران و گواهی سپرده کالایی به منظور کاهش ريسک سرمايه گذاري، بهره گيري از صرفه جويي هاي ناشي از مقياس و تأمين منافع سرمايه گذاران فعالیت می کنند. این نوع صندوق ها (۷۰ تا ۹۰ درصد) در اوراق با درآمد ثابت، سپرده های بانکی و مجموعا دارایی هایی با ریسک پایین سرمایه گذاری می کنند. به همین جهت صندوق های درآمد ثابت دارای ریسک بسیار پایین و سرمایه گذاری مطمئن محسوب می شوند و شرایط سرمایه گذاری را از نظر ریسک و بازده برای سرمایه گذاران مختلف به ویژه برای افراد مبتدی مساعدتر می کنند.
 
صندوق سرمایه‌گذاری سهامی اهرمی
صندوق اهرمی یکی از انواع صندوق سرمایه گذاری است که با استفاده از شیوه اهرم مالی برای کسب بازدهی مضاعف از یک سرمایه گذاری استفاده می کند. دارایی های این صندوق عمدتا سهام و حق تقدم سهام می باشد. این صندوق همزمان با دو روش «صدور و ابطال» و «قابل معامله در بورس (ETF)» برای سرمایه گذاری و انتقال مالکیت واحد ها استفاده می کند. سازوکار نوع واحدهای این صندوق با سطح ریسک آن ها ارتباط دارد. به این صورت که واحدهای صدور و ابطالی را واحدهای بدون ریسک و واحدهای قابل معامله در بازار سرمایه را واحدهای پرریسک در نظر می گیرند.
 
صندوق سرمایه گذاری در سهام
صندوق سهامی (Stock Fund) نوعی صندوق سرمایه گذاری مشترک است که هدف آن جمع آوري وجوه از سرمايه گذاران و اختصاص آن ها به خريد انواع اوراق بهادار از جمله سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس تهران و فرابورس ایران، گواهی سپرده کالایی، اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده ها و گواهی های سپردۀ بانکی است این نوع صندوق ها حداقل ۷۰ درصد از دارایی های خود را در سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس تهران و فرابورس ایران سرمایه گذاری می کنند از جمله مزایای صندوق سهامی کاهش ریسک سرمایه گذاری به وسیله مدیریت حرفه ای، امکان کسب بازدهی بالا و نقدشوندگی بالا می باشد اما علاوه بر مزایایی که به آن اشاره شد دارای معایبی از جمله نوسانات بالای قیمت سهام و ریسک بالاتر نسبت به سایر صندوق های سرمایه گذاری می باشد. بنابراین ریسک سرمایه گذاری در این صندوق ها در مقایسه با سایر صندوق ها بیشتر و همچنین احتمال کسب بازدهی بالاتر در این نوع صندوق ها نیز بالاتر است. این نوع صندوق ها مناسب افرادی با قدرت ریسک پذیری بالاتر بوده، و همچنین دید بلندمدت به سرمایه گذاری خود دارند و درعین حال تخصص و یا فرصت کافی برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه را ندارند.
 
انواع صندوق سرمایه گذاری
  • پروژه‌ای
  • جسورانه
  • مختلط
  • در سهام
  • در اوراق بهادار مبتنی بر سپرده کالایی
  • در اوراق بهادار با درآمد ثابت
  • املاک و مستغلات
  • صندوق در صندوق
  • خصوصی
  • زمین و ساختمان